Szukaj Pokaż menu

Zespół Touretta to nie tylko tiki i bluzganie. To też nadludzki refleks, który można wykorzystać w biciu sportowych rekordów!

61 591  
199   28  
W 1885 roku francuski neurolog Georges Gilles de la Tourette bardzo dokładnie opisał objawy przypadłości, którą to nazwał mianem „choroby tikowej”. Nadpobudliwość, brak kontroli nad odruchami, a w skrajnych przypadkach - silna potrzeba bluźnienia. Dziś okazuje się, że osoby cierpiące na to schorzenie mózgu mogą być prawdziwymi mistrzami w niektórych dziedzinach sportowych!

Sportowcy z zespołem Touretta

25 najbardziej dochodowych horrorów z lat 80.

52 210  
194   41  
Po prostu klasyka gatunku. Kto nie widział, musi nadrobić, a kto widział może sobie obejrzeć po raz kolejny. Bo warto.

#1. "Strefa mroku" - całkowity dochód 29 450 919 dolarów

7 zabawnych ciekawostek o słynnych naukowcach i wynalazcach

56 322  
272   31  
Niełatwo jest być geniuszem… podobno.

#1. Wyścigi na wózkach

7 zabawnych ciekawostek o słynnych naukowcach i wynalazcach
Jak to jest być geniuszem, nie wiedział też Thomas Edison, ale to zupełnie inna historia. W ostatnich latach słynny wynalazca złodziej patentów został przykuty do wózka inwalidzkiego. Widząc to, podobny wózek sprawił sobie Henry Ford (jemu już trudno odmówić geniuszu). Wszystko po to, by… wraz z Edisonem urządzać sobie wyścigi.

#2. Genialny sobowtór

7 zabawnych ciekawostek o słynnych naukowcach i wynalazcach

Albert Einstein bez wątpienia zaliczał się zarówno do słynnych naukowców, geniuszy, jak i swoistych ekscentryków. Połączenie tych cech zapewniło mu poczesne miejsce w popkulturze, ale jeszcze za życia był powszechnie rozpoznawany. Do tego stopnia, że – zaczepiany na ulicach – wyrobił sobie nawyk odpowiadania „Najmocniej przepraszam, zawsze mnie mylą z profesorem Einsteinem!” i dawania w długą.

#3. Piwo Bohra

7 zabawnych ciekawostek o słynnych naukowcach i wynalazcach

Zdobycie Nagrody Nobla to jeden z największych zaszczytów przyznawanych w świecie naukowym. Wiąże się z finansową gratyfikacją, to prawda. Bywają jednak też i mniej standardowe zalety, jak ta, która przytrafiła się Nielsowi Bohrowi. W uznaniu zasług firma Carlsberg podarowała naukowcowi dom nieopodal browaru. W domu zaś znajdował się dodatkowy kran – podłączony do nigdy nie kończących się zapasów piwa. Trudno się dziwić, że Bohr mieszkał tam przez 30 lat aż do śmierci w 1962.

#4. Projekt Mars

7 zabawnych ciekawostek o słynnych naukowcach i wynalazcach

Wernher von Braun zasłynął jako jeden z najwybitniejszych konstruktorów rakiet, żywo zainteresowany podbojem kosmosu. Jednak niemiecki uczony, po II wojnie światowej na usługach USA, wsławił się jeszcze jednym – „proroctwem”. W 1952 roku wydał książkę „Projekt Mars” opowiadającą o kolonizacji Czerwonej Planety. Wspomniał w niej m.in., że osoba, która poprowadzi ziemską kolonizację Marsa, będzie miała na imię… Elon.

#5. Głos Hawkinga

7 zabawnych ciekawostek o słynnych naukowcach i wynalazcach

Największy geniusz pośród robotów i największy robot wśród geniuszy – zmarły niedawno Stephen Hawking kojarzony był nie tylko za sprawą olbrzymiego intelektu, ale też choroby, która przykuła go do wózka i odebrała mowę. Przez wiele lat, aż do końca życia, Hawking posługiwał się więc syntezatorem o brzmieniu co najmniej specyficznym. Proponowano mu, by zmienić głos na coś bardziej nowoczesnego, zaawansowanego czy wręcz przyjaznego, ale naukowiec za każdym razem odmawiał, twierdząc że to właśnie z tym identyfikują go inni.

#6. Filozofia zabija

7 zabawnych ciekawostek o słynnych naukowcach i wynalazcach

Francuski filozof i matematyk, a także fizyk i „geniusz generalnie” René Descartes zmarł w 1650 roku w Sztokholmie. Przyczyną śmierci okazały się powikłania zapalenia płuc, którego to Kartezjusz nabawił się udzielając lekcji szwedzkiej królowej Krystynie. Problem w tym, że królowa doszła do wniosku, że jedyną gwarancją zachowania trzeźwości i czystości umysłu było wyznaczenie lekcji na… piątą rano. To właśnie codzienne wędrówki po deszczowym Sztokholmie przyprawiły Kartezjusza o śmiertelną w skutkach chorobę. Kolejny raz nauka wykończyła człowieka.

#7. Niedaleko pada jabłko…

7 zabawnych ciekawostek o słynnych naukowcach i wynalazcach

Od zawsze dość zwyczajnym było, że syn szedł zawodowo w ślady ojca. Było to wygodne – można było przekazać interes i nie martwić się o zabezpieczenie starości. Nie zawsze wszystkim wychodziło to jednak na zdrowie. W 1906 r. nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymał Joseph Thomson, który odkrył, że elektrony są cząsteczkami. Dokładnie 31 lat później swoją nagrodę Nobla odebrał George Thomson, syn Josepha. Za co? Za zaprzeczenie twierdzeniom ojca wykazanie, że elektrony są falami.


Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
272
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 25 najbardziej dochodowych horrorów z lat 80.
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Ciekawostki i dodatkowe informacje z uniwersum Gwiezdnych wojen
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy DCCXCV - czelabiński cyrk
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą