Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Potwory z rajdowej grupy B

75 175  
306   63  
Przepis na efektowne rajdy samochodowe? Auto z mocnym silnikiem, będące nieprzewidywalne oraz kierowca z pilotem, którzy swoje cojones muszą wozić między siedzeniami. Tak. Między siedzeniami - to nie błąd w tekście.


Ale na sam początek pytanie. Czym była właściwie rajdowa grupa B?
Dla fanów sportów motorowych jest to pytanie retoryczne. A dla zwykłego Kowalskiego, krótka historia.

Jest rok 1982. Do życia zostaje powołana nowa i jednocześnie najmocniejsza klasa samochodów, które będą jeździły na odcinkach specjalnych (przed grupą B klasą najmocniejszą była grupa 4.*). Grupa B powstała na skutek impulsu ze strony Audi, jakim był model Quattro. Pierwszego auta na OS-ach z napędem na cztery koła. Mimo iż pierwszą rajdówką skonstruowaną z myślą o startach w tej grupie była Lancia 037, to jednak prawdopodobnie przez Audi nastała przez wielu nazywana "złota era rajdów".
Kierowcy tytani, potwornie mocne auta, regulamin pozwalający na tworzenie prototypów o przerażających mocach, mnóstwo śmiertelnych wypadków. To się nie mogło udać na dłuższą metę. Grupa B istniała do 1986 roku.

Audi Quattro E2 (S1**)

Quattro E2, które zadebiutowało w Rajdzie Tysiąca Jezior  w sezonie 1985, było następcą rajdówki A2. Quattro E2 nadal nie posiadało silnika umieszczonego centralnie (Grupa B na to pozwalała), co skutkowało w poprzednich konstrukcjach nie najlepszym prowadzeniem, mimo niemalże idealnego rozkładu masy. Model E2 miał to zmienić poprzez tak skonstruowane ospojlerowanie, że generowało docisk nawet przy najmniejszych prędkościach. Prowadzenie poprawiło się, lecz sporo brakowało mu do peugeotów (o nich później), które według kierowców prowadziły się jak marzenie. Dla wielu fanów rajdów Audi Quattro E2 jest nadal ikoną rajdowej grupy B.



Auto posiadało zupełnie nową pięciocylindrową jednostkę napędową o 20 zaworach, która początkowo rozwijała moc około 500 KM. Później moc została podniesiona do ~600 KM, powstał również prototyp o mocy 1000 KM, który jednak nie uzyskał aprobaty kierowców z jasnych powodów. W latach 80. taka moc nie mogła zostać efektywnie wykorzystana. Auto mimo ogromnych oporów powietrza było w stanie rozpędzić się do 220-230 km/h, choć jak powiedział Roland Gumpert "Moglibyśmy osiągnąć i 300 km/h, ale to nie jest konieczne".
W ostatniej rundzie sezonu '85 Audi musiało ustąpić. Zadebiutowała za to Lancia Delta S4 (o której za chwilę).

Lancia Delta S4

Auto, które przesądziło o zniknięciu rajdowej grupy B, jak i szansach Audi. Auto, jak wcześniej wspomniałem, zadebiutowało w ostatniej rundzie mistrzostw w 1985 roku. Konstrukcyjnie było to auto specjalnie skonstruowane pod grupę B. Posiadało centralnie umieszczony silnik oraz napęd na cztery koła. Taka konfiguracja spowodowała, że Audi, mimo iż było pionierem AWD, musiało ustąpić miejsca aucie, które było o klasę lepsze od E2.
Przedstawiam wam Deltę S4.


Dlaczego napisałem, że przesądziło o zniknięciu grupy B? Ponieważ w 1986 roku za jego kierownicą zasiadał  Henri Toivonen, który zginął w Rajdzie Korsyki. Jego śmierć oraz poprzednie incydenty spowodowały zlikwidowanie najmocniejszej i najniebezpieczniejszej grupy rajdowej.
Teraz trochę o tym, co auto miało w sobie. Za jego napęd odpowiadała jednostka o pojemności 1.8 l, była to jednostka R4, która generowała 558 KM i około 500 Nm***. Prędkość maksymalna? Nie znalazłem nigdzie jednej wartości, więc nie jest ona znana. Znane jest natomiast przyśpieszenie do 100 km/h. Wynosiło ono 2,3 s, liczby te 30 lat temu musiały robić wrażenie, zresztą do dzisiaj robią, ponieważ Bugatti Veyron do tej samej szybkości przyśpiesza w 2,5 s!

Wiecie, co to za auto?


Tak! To Peugeot 205. Idealne autko do miasta, które jest małe, zwinne i ekonomiczne.

A wiecie, co to za 205?


To nadal jest 205, lecz nieco mocniejsze, w wersji GTI.

A ta odmiana?


Nadal to 205. To znaczy nie do końca... To Peugeot 205 T16 w wersji drogowej.. Auto bezkompromisowe, które stało się najlepszym autem rajdowej grupy B. Wyzbyło się wszystkich wad audi i lancii. W każdej możliwej konfrontacji było lepsze od Audi Quattro i Lancii 037, no poza prędkością maksymalną, ale nie ona się liczy w rajdach.

Drogowa T16 posiadała wszystko to, co w tamtych czasach w aucie sportowym było pożądane. Napęd na cztery koła, silnik umieszczony centralnie i osiągi, które zapewniał silnik 1.8 l o mocy 200 KM i 255 Nm. Mało? Pozwoliło to osiągnąć pierwszą trzycyfrową prędkość w około 7 sekund, czyli szybciej niż cięższe audi i lżejsza lancia.

Przejdźmy do konfiguracji 205 startującej na OS-ach. Przy tak dobrej bazie, jaką była T16 drogowa, wersja rajdowa została praktycznie niezmieniona.
Została odchudzona, wyposażona w niezbędne wyposażenie auta rajdowego oraz moc auta została podniesiona do 320 KM, a moment obrotowy wzrósł do 343 Nm. Wydaje się mało w konfrontacji z audi i lancią, ale przy wadze peugeota na poziomie 980 kg różnica mocy znikała, a wychodziły na jaw zalety małego "mieszczucha". Podczas testów widać było wyraźnie zalety w prowadzeniu peugeota. Jeśli jechał w poślizgu, to w pełnym czterokołowym, kontrolowanym, czyli inaczej niż w przypadku ciężkiego audi, które lubiło myszkować przodem, oraz lancii, która z założenia zarzucała tyłem.

Przedstawiam wam Peugeota 205 T16 rajdowej grupy B!


Auto zadebiutowało w 1984 roku podczas Rajdu Korsyki, mimo iż jedna z dwieściepiątek została rozbita, a druga dojechała na 4 miejscu, był to udany debiut.
Podczas Rajdu Korsyki konkurencja zobaczyła, że szykuje się godny rywal, z którym może być ciężko rywalizować. Przeświadczenie to podsycał sukcesywnie Jean Todt, zapewniając, że prace nad kolejną wersją auta trwają i to nie jest ich ostatnie słowo.
Pierwszym pokazem możliwości peugeotów i potwierdzeniem obaw konkurencji był Rajd Tysiąca Jezior. Jedyny startujący peugeot wygrał rajd, rozpoczynając dobrą passę teamu; następny był rajd Finlandii, gdzie kierowca Vatanen wygrał ponad 30 odcinków specjalnych z 50 przygotowanych, wygrywając rajd.
Był to rajd otwierający erę dominacji Peugeota na trasach rajdów w rajdowej grupie B.

Jeżeli po artykule czujesz niedosyt - zapraszam na ponad pół godziny z grupą B.

https://www.youtube.com/watch?v=kLLrfkz8OVg

* W grupie 4 jeździły auta oparte na seryjnych konstrukcjach, z napędem na tylną oś.
** S1 - zamienna nazwa modelu E2.
*** Osiągi Lancii z roku 1986.

Opracowanie artykułu FolkdanSer & Charakterek. Kopiowanie tylko z podaniem źródła.

A jeśli mało Ci motoryzacji - to zapraszam na Motokillera:


Źródła: 1; 2; 3; 4
5

Oglądany: 75175x | Komentarzy: 63 | Okejek: 306 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało