Szukaj Pokaż menu

Wielopak Weekendowy DCXIII

68 589  
217  
Z dzisiejszego odcinka dowiecie się, jakich zabawek nie można używać w sypialni, komu udało się zablokować Warszawę oraz dlaczego umowa na czas nieokreślony to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie...

Do ciekawych wniosków doszedł docent fizyki Sidorow analizując rachunek za usługi komunalne. Gdyby dostarczono tyle ciepła, za ile każą mu płacić, lej po wybuchu kamienicy byłoby widać gołym okiem z Księżyca.

by Peppone

* * * * *

Zagadka dnia: Co to jest? LI

112 346  
288   36  
Przypomina trochę fragment Układu Słonecznego, skrzyżowany z wagą łazienkową, ale do czego to służy naprawdę? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, czytaj dalej.

#1.

7 być może zaskakujących faktów o introwertykach

99 595  
258   64  
Dzisiejszy świat wymaga od nas ciągłego działania, ciągłych interakcji i otwartości. Nie ma w tym nic złego. Tak samo jak nie ma nic złego w byciu introwertykiem – czyli takim trochę skrytym gościem, któremu niespecjalnie zależy na kontaktach ze światem.

Introwertycy też lubią pogadać

"Milczenie jest złotem" to zasada, o której powinni pamiętać wszyscy, niezależnie od tego, czy uważają się za introwertyków czy ekstrawertyków. Przyjęło się jednak uważać, że ci pierwsi są zamknięci w sobie i milczący kiedy tylko się da, podczas gdy tym drugim twarze się nie zamykają. Trochę prawdy w tym jest, ale nie do końca. Tak samo introwertycy lubią pogawędki, z tą jednak różnicą, że są to pogawędki na określony temat. Tym, czego nie znoszą naprawdę, jest tzw. small talk, czyli bezproduktywna paplanina o niczym. Zamiast bezsensownie paplać o niczym z innymi, introwertycy wolą popaplać samemu ze sobą, w swoim własnym świecie.

Nic gorszego na świecie niż tłum

Uznaje się, że introwertycy czerpią energię z samotności. Podczas gdy większość ludzi* doskonale bawi się na koncertach, imprezach, spotkaniach, introwertyk w tłumie natychmiast traci rezon. Konieczność przebywania w dużej grupie ludzi staje się dla niego męczarnią – i to w znacznie większym stopniu niż dla ekstrawertyka męczarnią jest okazjonalna samotność.

* - Przyjmuje się 25-46%-owy udział introwertyków w ogóle społeczeństwa.

Samotność – tak, ale nie przez cały czas

Nie znaczy to bynajmniej, że introwertycy marzą o spędzeniu życia w wyłącznie własnym towarzystwie. To błędne, ale powszechne myślenie. Introwertycy w przeważnej mierze przedkładają jakość nad ilość – czy to wypowiadanych w rozmowie słów, czy to dobieranych przyjaciół, czy wreszcie towarzystwa, z którym spędzają czas.

Publiczne przemówienia to nie koniec świata

Jest wielu ludzi, których przeraża myśl o konieczności publicznego wystąpienia. Już nawet przedstawienie referatu przed klasą stanowi dla nich problem, od którego bieleją, mdleją, dostają mdłości. Co dość zaskakujące, cała rzecz dotyczy zarówno introwertyków, jak i ekstrawertyków w podobnym stopniu. Tak jak wielu ekstrawertyków śmiertelnie obawia się wyjścia na scenę, tak wielu introwertyków na scenie czuje się jak w domu, czego dowodzą znane przykłady mówców, których charyzma rozwiewa wszelkie posądzenia o introwersję.

Nawrócenie introwertyka nie istnieje

Świat premiuje ekstrawertyków. Wydaje się, że introwersja jest z kolei czymś złym, niewłaściwym. I – jak chcieliby niektórzy – uleczalnym. Nic z tych rzeczy. Introwertyk może nauczyć się stwarzać pozory przystosowania do ekstrawertycznego świata, opanować szereg zachowań, które upodobnią go do ekstrawertyków, ale w żaden sposób nie zmieni to jego myślenia. Nie "pomogą" żadne kursy, szkolenia i warsztaty. Zresztą po co działać wbrew naturze?

Introwersja ma coś wspólnego z autyzmem

W dzisiejszych czasach introwersja jest tak "nieprzystająca", że u introwertyków zaczęto doszukiwać się poważnych zaburzeń psychicznych, a najbardziej śmieli w swych zapędach badacze wysnuli wniosek o powiązaniu introwersji z autyzmem. Nieporadność w kontaktach społecznych, spędzanie czasu samemu, niezrozumienie, skłonność do zwracania uwagi na szczegóły i wiele innych – to cechy, które mają łączyć osoby introwertyczne i autystyczne, a przy tym dowodzić powiązania pomiędzy jednym i drugim… i tu wypadałoby chyba poddać się i napisać "zaburzeniem". Ile w tej teorii prawdy, trudno powiedzieć. Warto natomiast odnotować sam fakt, że teoria ta brana jest pod uwagę.

Nie ma 100%-owych introwertyków

Jak znakomita większość pojęć w psychologii, tak i introwersja ma swoją kluczową wadę – nieścisłość. Czy istnieją osoby, które spełniają wszystkie kryteria, by zaliczyć je do introwertyków? Być może tak. Rzecz w tym, że to rzadkość – i ilościowa, i czasowa. Większość ludzi na świecie łączy w sobie zarówno introwertyczne, jak i ekstrawertyczne cechy, a podział na jednych i drugich jest dość mglisty. I trudno się dziwić, skoro to podział absolutnie sztuczny.

Źródła: 1, 2, 3, 4
258
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zagadka dnia: Co to jest? LI
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Obrazy, które idealnie przedstawiają twój weekendowy wieczór
Przejdź do artykułu Rzeczy, których nie wiesz o sławojkach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą