Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak nie wyjść na chama w oczach Rosjan

182 981  
968   46  
Krótki, acz treściwy poradnik co robić, a czego nie robić w kontaktach z Rosjanami, który został napisany przez mieszkającego na wschodzie Amerykanina. 


  1. Nie przychodź z pustymi rękoma

Jeśli zostałeś zaproszony na obiad lub po prostu w gości do rosyjskiego domu, nigdy nie zjawiaj się na tzw. "krzywy ryj". Nie ma znaczenia, co przyniesiesz, może to być bombonierka, kwiaty albo zabawka dla dziecka. Rosjanie dla swoich gości przygotowują najsmaczniejsze potrawy i kupują smakołyki, których odmawiają nawet sobie. Przyjście z pustymi rękoma zostanie potraktowane jako przejaw braku wychowania.


2. Zdejmuj buty przy wchodzeniu do mieszkania


Jak już zapewne zauważyłeś na filmikach z YouTube, rosyjskie domy zdobią dywany. Są to często drogie, perskie kobierce z wymyślnymi wzorami, które dość ciężko utrzymać w czystości. Zdejmowanie butów w Rosji to nie tylko troska o porządek, ale i skutek wielowiekowej tradycji. Eleganckie rosyjskie damy potrafią zabrać ze sobą parę domowych kapci, które założą w domu, do którego zostały zaproszone. Oczywiście, jeśli nie zdejmiesz butów, nikt nie zwróci ci uwagi, ale przypatrz się, czy nie przypadkiem tylko ty siedzisz przy stole w obłoconym obuwiu.


3. Nie żartuj z rodziców


Rosjanie nie są politycznie poprawni. Możesz przy nich opowiadać dowcipy o płci przeciwnej, wyglądzie zewnętrznym lub nawet narodowości, ale nigdy nie żartuj z ich rodziców. Zostanie to źle odebrane.


4. "Na zdarowje" to nie toast. 


Obcokrajowcom (w tym i Polakom) zdarza się myśleć, że fraza "na zdarowje" używana jest w Rosji jako toast. Tak naprawdę, jest to odpowiedź na wyrazy podziękowania za przygotowany posiłek. Jeśli chodzi o toasty, zazwyczaj Rosjanie lubią wymyślać coś dłuższego i trudniejszego, jak np. "Za przyjaźń między naszymi narodami". Najprostszym rosyjskim toastem jest krótkie "za was".


5. Nie zabieraj ostatniej koszuli


W Rosji przyjęte jest oferować gościowi wszystko, co mu się spodoba. Dotyczy to nie tylko potraw lub noclegu, ale także rzeczy, takich jak obraz albo sweter. Nie oznacza to, że możesz brać co ci się podoba. Rosjanie proponują te rzeczy nie dlatego, że chcą się ich pozbyć, ale dlatego, że chcą tym zrobić przyjemność zaproszonej osobie. Najlepiej jest odmówić przyjęcia takiego prezentu, no chyba że naprawdę bardzo wam się podoba. W takiej sytuacji należy odwdzięczyć się gospodarzom podobnym gestem.


6. Nie ubieraj się zbyt skromnie


Rosjanie lubią się stroić - nawet na zwykły spacer Rosjanki założą buty na wysokim obcasie i modną sukienkę. Na zarzuty feministek, że powinny ubierać się tak, by było im wygodnie, rosyjskie kobiety odpowiadają: "Żyje się tylko raz i chcę w tym życiu wyglądać i czuć się jak najlepiej". Często zdarza się, że najskromniej ubranymi ludźmi w Rosji są obcokrajowcy, ma to miejsce np. w gościach lub w teatrze. Dlatego, przy przyjmowaniu zaproszenia, zapytaj o dress-code.


7. Nie pozwól płacić kobiecie


Kardynalna różnica między Rosją a krajami zachodnimi. Jeśli zaprosiłeś Rosjankę do restauracji lub nawet do zwykłego McDonalda, nie oczekuj, że zapłaci za siebie. Możliwe, że w ogóle nie weźmie ze sobą pieniędzy. Możesz jej zaproponować uregulowanie swojej części rachunku, ale możesz być pewien, że to wasza ostatnia randka.


8. Nie każ kobiecie nosić ciężarów


To pewnie zirytuje zwolenników poprawności politycznej, ale w Rosji powszechnie uważa się mężczyzn za silniejszych od kobiet. Dlatego wyjdziesz na chama, jeśli nie weźmiesz od Rosjanki jej ciężkich toreb.


9. Ustąp miejsca staruszkom


Podczas pobytu Rosjan w Ameryce, często dziwi ich to, że młodzi ludzie rozsiadają się wygodnie w metrze, kiedy obok nich stoją starsi ludzie. Ryzyko urażenia kogoś propozycją ustąpienia miejsca jest dość wysokie w USA, ale nie w Rosji. Jeśli u naszych wschodnich sąsiadów nie ustąpisz miejsca starszej osobie lub kobiecie w ciąży, cały wagon będzie patrzył na ciebie jak na zwykłego zbira. 


10. Kontroluj swój organizm w towarzystwie


Co może wydać się oczywiste Polakowi, innego obcokrajowca może nieco zadziwić. Kiedy jesteś w towarzystwie, staraj się kontrolować odgłosy własnego organizmu. Jeśli już zdarzy się owe nieszczęście (przecież wszyscy jesteśmy ludźmi), nie przepraszaj. Rosjanie będą udawać, że niczego nie słyszeli, albo zwalą to na psa. 

Oglądany: 182981x | Komentarzy: 46 | Okejek: 968 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało